Šlykštu ar gražu? Fantastiški gamtos kūriniai

Drugys, padėjęs kiaušinėlius instinktyviai vengia tos vietos, kad nepriviliotų savo rūšiai būdingų priešų. Vienok, padėdamas daugybę kiaušinių vienu metu vabzdys padidina būsimų išgyvensiančių palikuonių skaičių, kita vertus, grėsmė gali iškilti visai dėčiai. Kiaušinėlių vienu kartu padedama tiek daug, jog stebėdami kiaušinėlius dedantį drugį vaizdžiai galėtume jį palyginti su konditeriniu švirkštu iš kurio kremas liejasi laisvai.

Gyvalazdės (lot. Medauroidea extradentata) kiaušinėliai.
Gyvalazdės (lot. Medauroidea extradentata) kiaušinėliai.

Gyvalazdės patelė deda neapvaisintus kiaušinėlius. Toks procesas vadinamas partogeneze (apie partogenezę išsamiau čia). Per dieną vabzdys padeda nuo vieno iki septynių kiaušinėlių, deda juos ant žemės, užkasa ar priklijuoja prie augalų. Priklausomai nuo vabzdžio rūšies užtruks nuo dviejų iki keturiolikos mėnesių kol palikuonys taps vikšrais.

image (4)
Topolinio raudonsparnio kiaušinėliai. Suaugę vabalai, galima sakyti, kanibalai, nes be jokio sąžinės graužimo gali suėsti savo giminaičių padėtus kiaušinėlius.
image (5)
Kiaušinėlius, primenančius dygliuotus nindzių kamuolius, padėjo dvokiančioji blakė (lot. Podisus maculiventris).

Dvokiančioji blakė gali padėti „pasirinktos“ spalvos kiaušinėlius. Tai priklauso nuo to ant kokio paviršiaus jie bus sudėti. Tad blakių kiaušinėlių spalva gali įvairuoti nuo šviesiai gelsvos iki visiškai juodos. Ir tai dar ne viskas. Šių vabzdžių kiaušinėliai padengti maistingais ir kvapniais gurvuolėliais, kurie privilioja skruzdes. Skruzdėlės kiaušinėlius nusineša į skruzdėlyną ir laiko kartu su savo maisto atsargomis. Ir koks sutapimas! Išsiritusios blakių lervos savo išore netgi panašios į skruzdę.

image (6)
Šie mažulėliai rusvi kiaušinėliai raudonpetės skydblakės „turtas“.

image (7)

Kaip minėjome, kiaušinėliai yra įvairiausių dydžių. Didžiausias savo gabaritais artimas smulkiai monetai, o mažiausius pamatytume tik pro mikroskopo objektyvą. Iš kairės į dešinę: paties didžiausio pasaulyje drugio Atlaso (lot. Attacus atlas); Saturnijos (lot. Saturniidae) drugio; Madagaskaro kometos arba afrikietiškosios naktinės plaštakės ( lot. Argema mittrei); eukaliptinės gyvalazdės (lot. Extatosoma tiaratum); malajietiško vabzdžio (lot. Heteropteryx dilatata) kiaušinėliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *