Kvapą gniaužiantys, milžiniški vabzdžių lizdai

Ilgiau nei metus išsilaikęs avilys gali apgyvendinti daugiau nei vieną motinėlę ir 100 tūkst. darbininkių. Kuo ilgiau išlieka toks statinys, tuo daugiau motinėlių ir jų darbininkių jame gali įsikurti. Pavyzdžiui, milžiniškame lizde Pietų Karolinos valstijoje (JAV) aptiktos net 37 motinėlės.
Tokie lizdai gigantai mažų mažiausiai atrodo šiurpiai bei tuo pačiu kelia ramybės neduodančių klausimų — ar egzistuoja priežastis, dėl kurios vabzdžių lizdai nesiplečia dar labiau? Ar be žmonių įsikišimo jų plitimo niekas daugiau nežabotų ir leistų nevaldomai augti?
Laimei, mokslininkai, tokie kaip Bobas Braunas (Bob Brown), tyrinėjantis vapsvas Naujojoje Zelandijoje, gali mus nuraminti. Anot jo, kai kurios vapsvų rūšys yra labiau linkę tęsti gyvenimą tuose pačiuose lizduose nei kitos, tačiau dauguma vapsvų tiesiog neturi instinkto tobulinti ir plėsti savo namų, kaip kad žmonės. Viso labo tik 5—10% vespula germanica avilių išlieka per žiemą, iš kurių dar mažesnė dalis pasilieka ten pat daugiau nei keliems metams. Apie tokį atvejį Naujosios Zelandijos šiaurinėje saloje B. Braunas girdėjo tik kartą.
Negana to, vabzdžiai turi nuolat konkuruoti su kitomis kolonijomis ar priešais ir tai galioja ne tik vapsvoms, o ir kitiems panašia struktūra gyvenantiems vabalams (pvz., bitėms, skruzdėms, termitams).
Termitų kolonija
Termitų kolonija
Termitų kolonija gali išsilaikyti net iki dešimtmečio ar dviejų, tačiau dauguma to nepadaro. Kartą per metus iš kolonijos išleidžiamas būrys vaisingų palikuonių, kurie patekę ant žemės ima poruotis ir mėginti susiręsti naujas — konkuruojančias — kolonijas. Deja, didžioji jų dauguma žūsta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *