Leonidas Rogozovas – daktaras pats sau išsioperavęs apendicitą

Dr. Leonid Rogozov operating himself to remove his appendix in Antarctica, 1961 (2)

Leonidas Rozovas buvo Sovietų Sąjungos bendrosios praktikos gydytojas, dalyvavęs šeštoje Sovietų Arktinėje ekspedicijoje 1960-61 metais. Jis buvo vienintelis gydytojas poliarinėje Novolazarevskaja stotyje, kuomet jam išsivystė ūmus apendicitas. Tai nutiko keli tūkstančiai kilometrų nuo artimiausios ligoninės ir būklei smarkiai blogėjant, vienintelis žmogus, kuris jam galėjo padėti buvo jis pats.

1961 metais Rogozovas dirbo naujai pastatytoje rusų bazėje, Arktyje. 12 bazės darbuotojų arktinės žiemos buvo visiškai atskirti nuo išorinio pasaulio. 1961 metų balandžio 29 dienos rytą, Rogozovas pajuto bendrą silpnumą, pykinimą, lengvą karščiavimą ir kiek vėliau – skausmą dešinėje apatinėje pilvo dalyje. Tai buvo klasikiniai ūmaus apendicito požymiai.

[artad]

Jis žinojo, kad vienintelis būdas išsigelbėti buvo chirurginė operacija, tačiau dėl oro sąlygų palikti bazę ar sulaukti pagalbos buvo neįmanoma. Ir vienintelis gydytojas kelių tūkstančių kilometrų spinduliu buvo jis pats.

„Panašu, kad man apendicitas. Kol kas aš apie tai nutyliu, netgi šypsausi. Kam man gąsdinti draugus? Kokia iš to nauda? Vienintelis poliarinių tyrinėtojų susidūrimas su medicina tikriausiai buvo dantisto kėdėje.“ Tuo metu Rogozinas rašė savo dienoraštyje.

Dr. Leonid Rogozov operating himself to remove his appendix in Antarctica, 1961 (1)

Visi konservatyvūs gydymo metodai buvo išbandyti (vietinis šaldymas, antibiotikai), tačiau jo būklė nuolat blogėjo. Kilo temperatūra ir pykinimas vis stiprėjo.

„Nemiegojau visą naktį. Velniškai skauda. Skausmas tarsi sniego audra, tarsi tūkstančiai šakalų kaukiančių mano viduje. Kol kas akivaizdžių simptomų, kad apendicitas trūko nėra, tačiau manęs neapleidžia negera nuojauta. Liko vienintelė išeitis – turėsiu operuotis pats… Tai beveik neįmanoma… Bet aš negaliu tiesiog nuleisti rankų ir pasiduoti.“

One Ping

  1. Pingback:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *