Keisčiausi visų laikų psichologiniai eksperimentai (I dalis)

2. Kristaus trejybė (1959)

Kristaus trejybė

1959-aisiais JAV socialinės psichologijos mokslų daktaras Miltonas Rokichas (Milton Rokeach) žurnale aptiko gana įdomų straipsnį apie dvi moteris, įsitikunusias, kad jos yra Švenčiausios Mergelės Marijos. Kai abi atsidūrė bendroje psichiatrijos klinikos palatoje, viena moteris atsitokėjo ir buvo išrašyta iš ligoninės. Perskaityta istorija įkvėpė daktarą išmėginti tokį gydymo metodą su trimis vyrais, teigusiais, jog kiekvienas jų yra tikrasis Jėzus Kristus.

Laikantis aprašymo, visi trys „Dievo sūnūs“ buvo paskirti į bendrą palatą bei daktaro supažindinti su akivaizdžiai stebimu neatitikimu realybei — Jėzus gali būti TIK vienas, todėl jiems reiktų gerai pasikalbėti ir išsiaiškinti, ar tikrai kiekvienas iš yra tuo, kuo save laiko. Psichologas taip pat mėgino manipuliuoti kurdamas žinutes nuo įsivaizduojamų personažų, tačiau, deja, išprovokuoti įsitikinimų susilpnėjimo nepavyko, nors užfiksuoti keletą pokyčių vis tik išėjo.

Iš pradžių vyrai ėmė ginčytis, kuris iš jų švenčiausias, o vėliau net buvo priėję muštynių ribą, tačiau galiausiai kiekvienas išsiaiškino, jog kiti du yra tiesiog psichinę negalią turintys ligoninės pacientai, arba — mirę ir valdomi mašinų pagalba… Taip pat kartu dirbę studentai šį eksperimentą laikė neetišku ir jį aršiai kritikavo dėl stebimo nenuoširdumo, manipuliavimo bei pacientams keliamo streso. To pasekoje, aprašinėdamas savo darbą, mokslininkas pasidalino įžvalga, kad nors ir jam nepavyko išgydyti nei vieno Kristaus, vis tik pavyko: „pačiam išgyti nuo savo „dieviškųjų“ iliuzijų, jog galiu manipuliuodamas išvilioti šių žmonių įsitikinimus.“

1964-aisiais Miltonas Rokichas išleido eksperimentą aprašančią knygą, pagal kurią vėliau buvo parengtas vaidybinis scenarijus, spektaklis bei dvi operos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *