„Regimen Sanitatis Salernitanum“- ne magiškai skambantis burtažodis, o lotyniškas populiaraus viduramžių laikų veikalo apie sveiką gyvenseną pavadinimas. Trumpiau šis traktatas dar vadinamas „Salerno sveikatos taisyklėmis“, šiame Italijos mieste viduramžiais buvo įsikūrusi garsi medicinos mokykla dar vadinama „Medicinos gėle‘ ar „Medicinos lelija“. Patarimai ir nurodymai, kaip ir mūsų Donelaičio „Metai“ išguldyti hegzametru, gal, kad ne tik gražiai skambėtų, bet ir būtų lengviau įsiminti?

Manote, kad po saule nieko naujo ir patarimai, kaip sveikai gyventi bei maitintis, skambės kaip šiandien visur tiražuojami sveikos gyvensenos pagrindiniai principai? Valgykite kuo daugiau daržovių, vartokite produktus, kuriuose gausu baltymų, venkite perdirbto maisto ir užkandžių bei gerkite, gerkite, gerkite… vandenį, žinoma.
Tačiau viduramžių traktate surašytos truputį kitokios „tiesos“.
Eiliuotame tekste konkrečiai ir nuosekliai išvardinti visi sveikai mitybai rekomenduojami produktai: raudonasis vynas, švieži kiaušiniai, figos ir vynuogės. Šiandien atrodo keista, bet beveik nepaminėtos daržovės, o prioritetas suteiktas grūdiniams, dažniausiai kviečių, bei mėsos valgiams. Užstalėn sėdama tik du kartus per dieną ir nėra nė žodelio apie užkandžiavimą. Gan įtariai žiūrima į vandens gėrimą ir ničnieko nerašoma apie vaisių ar daržovių sultis.