10 įspūdingiausių šių laikų bendruomenių

7. Kultūra, kuri puošiasi randais

Mursi genties moteris
Mursi (viena iš Surma genčių) moteris [Šaltinis: Nick Fox / Shutterstock.com]
Surma žmonės, gyvenantys Pietų Sudane ir Etiopijoj, pasaulyje pagarsėję dėl savo išskirtinio požiūrio į puošnumą. Brandos etapo sulaukusios mergaitės prasiveria lūpas ir augdamos nuolat platina padarytas skyles keramikinėmis plokštelėmis, kurių didžiausių skersmuo siekia net apie 12 centimetrų. Anot Oksfordo universiteto mokslininkų, ši lūpų puošyba prilygsta aukštakulnių dėvėjimui. Tai brandos ženklas, suteikiantis ne tik grakštumo, bet ir formalumo. Merginos, kurios nenešioja šių papuošalų yra laikomos tingiomis ir neprisižiūrinčiomis. Tuo tarpu ištekėjusios vyresnės moterys savo plokšteles nešioja retai.

Lūpų plokštelės nėra vienintelis Surma genčių išskirtinumas. Surmiečiai — piemenų bendruomenės, kuriose galvijai atstoja valiutą ir skiriami kaip kraitis dukros vyro šeimai. Žmonės taip pat puošiasi įvairiais ornamentais ant odos ir dažų ir smulkių įpjovimų, kurie užgiję atrodo tarsi tatuiruotės. Vyrai savo meistriškumą demonstruoja tarpusavyje grumdamiesi strypais, o moterys — metalinėmis apyrankėmis.

8. Išlikimas Aliaskoje

Mažosios Diomido salos pakrantė
Mažosios Diomido salos pakrantė [Šaltinis: Public domain, U.S. Coast Guard]
Mažoji Diomido sala Aliaskoje yra nusėta gyvenamais nameliais ir gali būti pasiekiama tik propeleriniu lėktuvu arba sraigtasparniu. Bendras salos plotas viso labo tėra 7,3 kvadratiniai kilometrai, o gyventojų skaičius — apie 70 žmonių. 2012 metais buvo sudarytas pirmasis reguliarus sraigtasparnių tvarkaraštis. Iki tol vietiniai reikiamų resursų gaudavo tik iš pašto lėktuvų, kurie atskrisdavo retai ir nepastoviai. Nors ir sraigtasparniai palengvino buitį, tai toli gražu nėra tobula sistema: dėl prastų oro sąlygų ir sraigtasparnio gedimų 2015 metais net kelias savaites iš eilės sala liko be pristatymų. Gyventojai tarpusavyje dalinosi senkančiomis atsargomis, kol vėl buvo atkurtas susisiekimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *