10 įspūdingiausių šių laikų bendruomenių

5. Neprieinamieji Mashco-Piro

Mashco Piro vaikai
Mashco Piro vaikai [Šaltinis: G. Galli / uncontactedtribes.org]
Peru ir Brazilijos Amazonėse gyvena su išore nekontaktuojančios grupelės žmonių, pragyvenančių iš medžioklės ir valgomų augalų rinkimo. Šioms grupelėms modernus gyvenimas nėra naujiena — jo jie vengia savo noru, nes nuo jo yra nukentėję. Dauguma gyventojų yra prieš daugelį metų pabėgusių vergų palikuonys. Negana to, susitikimas su išoriniu pasauliu dažnai baigdavosi labai blogai: atsiskyrėliai visai neturi išvystyto imuniteto paplitusioms užkrečiamoms ligoms. Pavyzdžiui, 1980 metais kompanijos „Shell“ atstovų ekspedicija susidūrė su keliais Amazonės atsiskyrėliais ir taip pražudė kone puse genties apkrėsdami juos viena iš paprastų peršalimo formų.

Pastaruoju metu Mashco-Piro pradėjo kontaktuoti su netolimais vietiniais kaimynas. Kai kurie iš jų būna taikūs, tačiau kartais — agresyvūs atpuoliai. Vienas tokių nusiaubimų 201 metais nusinešė 22 metų kaimelio gyventojos gyvybę.

6. Antarktida žiemą

Bendruomenės narių gimtųjų valstybių vėliavos
Bendruomenės narių gimtųjų valstybių vėliavos [Šaltinis: Rob Jones, National Science Foundation]
Galima sakyti, tai laikina bendruomenė, kurią sudaro patys narsiausi žmonės, nepabūgę šalčiausiame pasaulio kampelyje praleisti ištisos žiemos. Šiuo metų laiku vyrauja poliarinės naktys, kuomet saulė kelis mėnesius nepakyla aukščiau horizonto. Taip pat Antarktida yra gana toli nuo civilizacijos. Iki artimiausios gyvenamos vietos ne tik laukia tolimas skrydis, bet ir pavojingas, todėl Antarktidos žiemotojai savo ligas ir kitus negalavimus gydosi patys (pvz., sau išsioperuoja apendicitą). Ir visa tai daroma su tikslu išsiaiškinti optimaliausias išgyvenimo sąlygas astronautams, išvykusiems į ilgas kosmines keliones.

Kokio pobūdžio patirtys ir išgyvenimai laukia žiemotojų priklauso nuo konkrečios vietos ir grupės dydžio. Didesnėse bazėse apsistoja daugiau nei 100 įvairių specialistų, mažesnėse — vos tuzinas. Kad paįvairintų kasdienybę, žmonės švenčia įvairias ypatingas progas kaip kad viduržiemis bei daro vieni kitiems dovanas, kam prireikia atskirai pasimokyti ir įvairių rankdarbių technikų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *