10 įspūdingiausių šių laikų bendruomenių

3. Vaikščiojančios Mosuo santuokos

Mosuo vestuvės
Mosuo vestuvės [Šaltinis: Yu Zhang / Shutterstock.com]
Tai gana unikali šeimų struktūra, įsikūrusi aplink Lugu ežerą Kinijos provincijoje. Vietinė Mosuo kultūra garsėja savo „vaikščiojančiomis santuokomis“, kuomet moterys kviečia vyrus pasilikti nakčiai, tačiau kartu negyvena. Ši kultūra neretai klaidingai vadinama poligamiška (kai turima daug partnerių), nes moterys gali laisvai kaitalioti partnerius, tačiau dažniausiai jos vienu metu būna tik su vienu vyru arba lieka su tuo pačiu vyru visam gyvenimui. Moterys su vaikais gyvena motinos šeimos namuose. Vyrai savo vaikų atžvilgiu neturi jokių atsakomybių, tačiau padeda auginti savo giminės moterų atžalas.

4. Uždariausia sala pasaulyje

Šiaurės Sentinelų sala
Šiaurės Sentinelų sala [Šaltinis: NASA]
Šiaurės Sentinelų sala priklauso Indijai ir savyje glaudžia Sentinelus — vieną mažiausiai su išoriniu pasauliu kontaktuojančių bendruomenių. Skirtingai nei Mashco-Piro bendruomenė, apie kurią papasakosime sekančioje dalyje, Sentinelai tokiais tapo ne dėl pastangų pabėgti, o dėl aktyvių pastangų išvengti modernių visuomenių. Jų kalba taip smarkiai skiriasi nuo aplinkinių salų, jog manoma, kad šie žmonės kontakto vengė jau tūkstančius metų.

Antropologinės ekspedicijos į Šiaurės Sentinelų salą, vykusios 1960-1970 metais neįstengė įtikinti vietinių, kad išorinis kontaktas jiems išeitų į naudą. Su įsibrovėliais buvo kovojama strėlėmis ir ietimis. Nepaisant to, po šių bandymų vis tik buvo įvykdyta keletas pavienių kontakto atvejų, tačiau Indijos valdžia nusprendė palikti juos ramybėje. Įdomu ir tai, kad 2004 metais, po galingo tsunamio, smogusio tiesiai į salą, buvo manoma, kad bendruomenė neišgyveno. Kuometu valdžios nusiųstas sraigtasparnis nuvyko apžiūrėti teritorijos, jis buvo pasitiktas nedraugiškai nusiteikusios minios bei jų mėtomų akmenų. Niekas taip ir nežino, ar tądien buvo žuvusiųjų nei kaip iš viso gentis sugebėjo išgyventi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *