10 įspūdingiausių šių laikų bendruomenių

Kiekvieną kartą, kai vienoje vietoje apsigyvena daugiau nei keli žmonės, suformuojama bendruomenė. Dauguma esame pratę prie tradicinių bendruomenių, sudarytų iš atskirų šeimų vienetų, vietinių savivaldybių ir vyriausybių. Tačiau šiame straipsnyje aprašytos bendruomenės parodo, kad grupes asmenų galima organizuoti įvairiais skirtingais būdais. Dėl susiklosčiusių aplinkybių, tradicijų ar kitų priežasčių, kai kurios iš šių grupių veikia visai kitaip nei įprasta mūsų visuomenėje. Tad kviečiame skaityti toliau ir susipažinti su kiekviena iš jų!

1. San Pedro kalėjimo savivalda

San Pedro kalėjimas
San Pedro kalėjimas [Šaltinis: Public Domain]
Šis kalėjimas, esantis Bolivijoje, nėra eilinis. Jis labiau primena mažą miestą su klestinčia prekyba narkotikais, nekilnojamojo turto verslais ir, jau daugybe metų, vystomu turizmu. Jame gyvena vaikai, kuriuos augina nuteisti tėvai ir jų nenusikaltę sutuoktiniai, negalintys įpirkti gyvenimo už kalėjimo ribų. 2003 metais rodytas dokumentinis filmas apie San Pedro atskleidė pasaulį, kuriame narkotikų magnatai savomis lėšomis pasistatydavo atskiras „kameras“, kuriose atlikinėdavo savo bausmes. Čia kaliniai dirba, kad galėtų mokėti už nuomą. Turtingiausi turi nuosavus vonios kambarius bei virtuves, o vargingiausi — gyvena susigrūdę mažose kamerose arba yra priversti miegoti kieme. Iš viso kalėjime yra apie 1500 kalinių. Kiekvienas atskiras San Pedro padalinys turi savivaldos atstovus, kuriuos demokratiškų rinkimų metu išrenka patys kaliniai.

Deja, ši organizuota bendruomenė nėra taiki. Žmonės čia dažnai yra nuduriami, vartoja bei pardavinėja narkotikus kalėjimo viduje bei už jo ribų. Turistai gali atvykti ir apžiūrėti kalėjimą už nedidelį kyšį. 2013 metais Bolivijos pareigūnai paskelbė neatidėliotiną San Pedro uždarymą dėl galimai viduje įvykusio mažamečio išprievartavimo. Turistų srautai buvo sustabdyti, tačiau kalėjimas taip ir liko gyvuoti kaip gyvavęs.

2. Požeminis opalo kasinėtojų miestelis Australijoje

Coober Pedy
Coober Pedy [Šaltinis: Tim De Boeck / Shutterstock.com]
Coober Pedy — tai miestelis pietinėje Australijos dalyje, kuriame gyvena apie 1700 žmonių ir vyrauja nepaprastai karšta oro temperatūra. Vasarą čia užfiksuota rekordinė 47,1 laipsnių Celsijaus temperatūra. Dėl tokių karščių didžioji dauguma miestelio gyventojų gyvena pogrindyje. Taip pat čia nuolat vyksta opalo kasinėjimai, todėl darbininkams nereikia lįsti į nepakeliamą karštį idant galėtų dirbti. Galima sakyti, jų gyvenimo būdas puikiai suderintas su oro sąlygomis.

Kaip jau minėjome, miestelėnai gyvena požeminiuose būstuose, kurie nė iš tolo neprimena kurmiarausių. Anot oficialios miestelio internetinės svetainės, kai kurie namai primena rūmus, užimančius daugiau nei 450 kvadratinių metrų. Taip pat požeminė temperatūra yra gana pastovi — apie 25 laipsniai Celsijaus, nepriklausomai nuo to, kaip plieskia Saulė viršuje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *