Kvapą gniaužiantys, milžiniški vabzdžių lizdai

Vapsvos lizdas iš arti
Vapsvos lizdas iš arti
Vespula germanica — taip vadinasi viena iš labiausiai pasaulyje paplitusių vapsvų rūšių, kurių statomi aviliai dažniausiai prilygsta apie 20 litrų tūrio kibirui, savyje talpinančiam vieną motinėlę ir apie 15 tūkst. vapsvų-darbininkių (susijęs starisnis: 12 milžiniškų gyvūnų, su kuriais vargu ar norėtumėte susidurti kaktomuša). Tiesa, tokie statiniai nėra ilgalaikiai: vapsva-motinėlė ir jos darbininkės žūsta žiemos metu, o sekanti motinėlių karta išvyksta kurti naujų lizdų.
Vietose, kuriose žiema nėra šalta (pvz., JAV Floridos valstija, Naujoji Zelandija, Šiaurės Afrika), vapsvų aviliai gali išlikti ilgiau nei metus. Palankesnės oro sąlygos yra būtent tai, ko ir reikia šiems vabzdžiams, kad jie galėtų plėsti savo teritoriją. Pavyzdžiui, Anglijoje esančios aludės palėpėje buvo rastas apie 183 cm aukščio ir 152 cm pločio vapsvų lizdas; Naujojoje Zelandijoje žmonės pastebėjo ant medžio šakos kabantį mažos mašinos dydžio avilį, o Floridos valstijoje (JAV), vienas vabzdžių naikintojas buvo iškviestas pašalintų net 198 cm pločio ir 244 cm aukščio milžiną (video angliškai):

Pastarasis pavyzdys viso labo prilygsta tik apie pusei didžiausio kada nors rasto vapsvų statinio dydžiui. 1963-iais metais vienoje Naujojoje Zelandijoje esančioje fermoje buvo aptiktas gigantas, kurio išmatavimai siekė net 366 ant 549 centimetrų! Sunku net įsivaizduoti, tiesa?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *